Ulusal gururumuz 59 yaşında

15 Mayıs 2024 Çarşamba 11:33

Ulusal gururumuz  59 yaşında

OYAK Maden Metalürji Şirketleri bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye’nin küresel çelik gücü Erdemir, 59’uncu yaşını kutluyor. 1965 yılında üretime başlayan Erdemir, üretimi, ihracatı, yatırımları ve yarattığı istihdam ile Türkiye ekonomisine sağladığı katkıyı her geçen gün artırıyor.

 

1950’li yıllarda sanayi alanında ciddi hamleler başlatan Türkiye’nin kalkınma planlamasında en önemli stratejik adımlardan biri olarak 1965’te faaliyete geçen Erdemir,başarı yolculuğuna emin adımlarla devam ediyor. Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu yassı çeliği üretmek amacıyla yıllık 400 bin ton kapasitesiyle üretim serüvenine başlayan Erdemir, 59 yılda kapasitesini 5 milyon ton nihai ürüne yükseltti.

 

Sanayinin gelişimine ve kalkınmaya destek olmak amacıyla kurulan Erdemir, Türkiye’nin artan ihtiyaçları doğrultusunda örnek yatırım projelerine imza atarak üretim kapasitesini ve ürün çeşitliliğini yıllar içerisinde hızla artırdı. 2006 yılındaTürk endüstrisinin önde gelen temsilcilerinden OYAK’ın bünyesine katılan Erdemir’in, söz konusu dönemden itibaren yatırımları büyük bir ivme kazandı. OYAK'ın sahip olduğu finansal güç, vizyon ve yönetim tecrübesi, rekabet gücünü artırmak ve büyümesini hızlandırmak adına Erdemir'önemli avantajlar sağladı.

 

12 bini aşkın kişiye istihdam sağlıyor

 

Türkiye’nin ilk ve en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir;bağlı şirketleri İsdemir, Erdemir Maden, Erdemir Çelik Servis Merkezi, Erdemir Mühendislik, Erdemir Romanya, KümaşManyezit, Erdemir Enerji Erdemir Asia Pacific ve İsdemir Linde Gaz Ortaklığı ile yassı ve uzun çelik üretimi, çelik servis merkezi hizmetleri, madencilik, endüstriyel gaz üretimi, mühendislik ve proje yönetiminin yanı sıra enerji alanında faaliyet gösteriyor. Türk sanayisinin en fazlaistihdam sağlayan kuruluşlarından Erdemir, günümüzde 12 binin üzerinde kişiyi istihdam ediyor. Ereğli bölgesinin gelişiminde de büyük rol oynayan Erdemir, sadece Ereğli’de yaklaşık bin kişiye doğrudan istihdam sağlıyor.

 

Erdemir; otomotiv, beyaz eşya, boru profil, haddecilik, genel imalat, elektrik-elektronik, makine, enerji, ısı gereçleri, gemi inşa, savunma, ambalaj ve yenilenebilir enerji gibi birçoksektöre hizmet veriyor. Söz konusu sektörlere uluslararası kalite standartlarında ürün sağlayan Erdemir, sıcak ve soğuk haddelenmiş, levha, kalay, krom ve galvaniz kaplamalı ürün gruplarında 536 yassı çelik kalitesi üretiyor.

 

 

 

Hedef; 2050’de net sıfır emisyona ulaşmak

 

Yeşil dönüşüm adımlarını şekillendirdiği Net Sıfır Yol Haritası’nı 2024 yılının ilk günlerinde açıklayan Erdemir ve İsdemir, 2050’de net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyor.Erdemir ve İsdemir, 2030 yılına kadar, baz yıl olarak belirlediği 2022’ye göre ton başına karbon emisyonunu yüzde 25, 2040 yılına kadar yüzde 40 oranında azaltmayıplanlıyor.

 

Erdemir ve İsdemirüretilen ham çelik başına karbon emisyonlarını asgari yüzde 25 oranında azaltmak için 3,2 milyar dolarlık bir dönüşüm yatırımını 2030 yıl sonuna kadar hayata geçirecekSöz konusu yatırımlar kapsamında yıllık 1 milyon 710 bin MWh elektrik üretimi kapasiteli GES kurulumu da gerçekleştirilecek. Net Sıfır Yol Haritasıkapsamında yapılacak yatırımlar ile Erdemir ve İsdemir’in ham çelik üretim kapasitesi de 2030 yılına kadar 13 milyon tona ulaşacak.

 

Yenilediği 2’nci Yüksek Fırını Zübeydeyi devreye aldı

 

Erdemir, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesinin adını taşıyan 2’nci Yüksek Fırını Zübeydeyi yenileyerek Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümü olan 29 Ekim 2023tarihinde devreye aldı. Erdemir; yeni Yüksek Fırın’ın,projelendirilmesinden devreye alınmasına kadar her aşama OYAK Maden Metalürji Şirketlerinden Erdemir Mühendislik ile yürüttü. Son teknolojiye sahip olan yeni fırının tüm parametreleri etkin bir şekilde izlenebiliyor.Kapasitesi 1 milyon 625 bin tondan 1 milyon 775 bin tona çıka2’nci Yüksek Fırın, Erdemir’in iş sağlığı ve güvenliği ile çevre performansı da önemli oranda artıracak.

 

45 yıllık çalışma süresi boyunca 60 milyon ton sıvı ham demir üretimi gerçekleştiren bir önceki fırının yerine inşa edilen yeni Yüksek Fırın’ın 50 yıl ve üzeri hizmet vermesi bekleniyor.

Yorumlar

Bozkurt şehit annelerini ziyaret etti

12 Mayıs 2024 Pazar 18:27

Bozkurt şehit annelerini ziyaret etti

Bozkurt şehit annelerini ziyaret etti

Kdz Ereğli/Şehit Anneleri Ziyaret

Şehit ailelerimiz bizler için emanetlerin en kıymetlisidir.

Ayaklarının altına cennet serilmiş, evladını bu vatan için şehit vermiş kıymetli annelerimizi ziyaret ederek anneler gününü kutladık.

Bir kez daha başta şehit annelerimiz olmak üzere, tüm annelerimizin anneler günü kutlu olsun.

Aziz şehitlerimizin mekânları cennet olsun inşallah. 🇹🇷

Saffet Bozkurt
AK Parti Zonguldak Milletvekili

Yorumlar

Önemli bir etkinlik

11 Mayıs 2024 Cumartesi 14:45

Önemli bir etkinlik

Önemli bir etkinlik

Gülüç İbrahim İzmirli Anadolu Lisesi , Hırvatistan,Bulgaristan ve Portekiz'in katılımları ile “VR-WE ARE ERASMUS - Modernization and improvement of the quality of the teaching process by applying virtual reality technologies" projesinin sonuncu hareketliliği olan Türkiye Hareketliliğini gerçekleştirdi.Yurt dışından gelen 8 öğretmen ve 21 öğrenci ile 4 gün boyunca etkinlikler gerçekleştirildi.
6 Mayıs 2024 Pazartesi günü Açılış Toplantısı ve Karşılama etkinlikleri kapsamında Halk oyunları,müzik dinletisi,Ebru etkinliği,Misafir ülkelerin yerel halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi.
Salı günü buz kırıcı etkinlikler ile güne başlanıp,okulumuzun Biyoloji Öğretmeni Ali Fikri YAPICI ve öğrenci ekibinin yaptığı VR gözlükle ders tasarımı çalışmaları tanıtılıp,öğrencilerle atölyeler gerçekleştirildi.
Çarşamba günü ,Sertifika töreni,ardından Kdz Ereğli'nin kültürünü tanıtan Oyuncak müzesi,Kent müzesi,Cehennem Ağzı Mağaraları ziyaret edilip, Perşembe günü ise Kültürel İstanbul Gezisi ile Türk Kültür Tarihi için önemli olan tarihi eserler tanıtılıp Boğaz gezisi yapıldı.

Yorumlar

Erdemir Mühendislik, AISTech Fuarı’na ilk kez katıldı

9 Mayıs 2024 Perşembe 17:22

Erdemir Mühendislik, AISTech Fuarı’na ilk kez katıldı

Erdemir Mühendislik, 23 yıllık tecrübesiyle dünyaya açılıyor OYAK Maden Metalürji Şirketlerinden Erdemir Mühendislik, Kuzey Amerika Bölgesi’nin en büyük demir-çelik ve teknoloji fuarı AISTech’e katıldı. 2001 yılından beri deneyimli ve uzman mühendisleri ile hizmet sunan Erdemir Mühendislik, fuardaki standında dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırladı.

Demir-çelik sektörüne mühendislik çözümleri sunan Erdemir Mühendislik, 6-9 Mayıs tarihleri arasında ABD’nin Columbuskentinde düzenlenen AISTech Fuarı’na bu yıl ilk kez katıldıTüm ana mühendislik disiplinlerini bünyesinde barındıran Erdemir Mühendislik, fuarda; proje yönetimi, tasarım, satın alma, sözleşme yönetimi ve süpervizörlük gibi fizibilite çalışmalarından tesisin devreye alınmasına kadar geçen süreçte sunduğu yenilikçi çözüm önerilerini tanıttı. 70'i aşkın ülkeden 16 bin 600 üyeye sahip Demir Çelik Teknolojileri Derneği (AIST) tarafından organize edilen etkinlik, Kuzey Amerika Bölgesi’nin en büyük demir-çelik teknoloji konferansı ve fuarı olma özelliğini taşıyor.

 

İnovatif çözümler sunuyor

2001 yılından bu yana deneyimli ve uzman mühendisleri ile müşterilerine hizmet sunan Erdemir Mühendislik, değer yaratan projeler üretmek, nitelikli ve inovatif çözümler geliştirmek hedefiyle faaliyetlerini sürdürüyor. 

 

2020 yılında Erdemir Mühendislik bünyesinde kurulan Ereğli ve İskenderun Tasarım Merkezleri’nde bulunan yaklaşık 200 mühendis, tasarımcı ve teknisyenin çalışmaları ile toplam 48 tasarım projesi, 30’a yakın patent ve faydalı model başvurusu gerçekleştirildi. Yetkin mühendis ve tasarımcılarıile faaliyet gösteren Tasarım Merkezleri’nde; projelerin tüm mimari, inşaat, borulama, mekanik, elektrik, otomasyon ve enstrümantasyon tasarımları yapılıyor. Erdemir Mühendislik Tasarım Merkezleri, yatırımların hayata geçirilmesinin yanı sıra Türkiye’de mühendisliğin endüstriyel tasarım alanında gelişimini de destekliyor.

 

Türkiye’nin önde gelen çelik üreticileri Erdemir ve İsdemir’e tasarım çalışmalarının yanı sıra fizibilite, proje yönetimi, satın alma, sözleşme yönetimi ve süpervizörlük hizmeti sunan Erdemir Mühendislik, birçok başarılı projeye imza attı. 

 

Erdemir Mühendislik’in öne çıkan çalışmaları arasında; Vakum Altında Gaz Giderme Tesisi, 2. Yüksek Fırın Zübeyde, 60 MW Yeni Turbo Jeneratör, Çelikhane Konvertör Modernizasyonu, 1. Slab Fırını Modernizasyonu, Levha Haddehanesi Housing Sisteminin Yenilenmesi, Yerli Soğuk Dilme Yatırımı, 6. Buhar Kazanı ve 3. Kok Bataryası yer alıyor.

Yorumlar

kaybolan çocuk zabıta ekipleri tarafından bulundu

6 Mayıs 2024 Pazartesi 16:08

kaybolan çocuk zabıta ekipleri tarafından bulundu

Karadeniz Ereğli'de kaybolan bir çocuk, ailesi tarafından Alo 153 Zabıta Hattı'na bildirildi.

Zabıta ekipleri hızla harekete geçerek çocuğu bulmak için arama çalışmalarına başladı. Kısa bir süre sonra yapılan araştırma sonucunda çocuk güvenli bir şekilde bulunarak ailesine teslim edildi.

Zabıta Müdürlüğü, konuyla ilgili sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, "Alo 153 Zabıta ihbar hattına gelen kayıp çocuk ihbarı üzerine ekiplerimiz, titiz araştırmaları sonucunda kaybolan çocuğu buldu ve ailesine teslim etti. Halkımızın huzuru ve güvenliği için her zaman görev başındayız. İletişim için Alo 153 veya WhatsApp 0 552 067 01 53 üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz." şeklinde duyuru yaptı.

Yorumlar