Duyarlı davranış

20 Mart 2024 Çarşamba 09:33

Duyarlı davranış

Duyarlı davranış

İş makinesi operatörü, dün akşam işi bitirdikten sonra Erdemir otoparkına park ettiği iş makinesinde beklenmedik bir sürprizle karşılaştı. Sabah işe gittiğinde, iş makinesinin içinde bir kedinin yavrularını taşıdığını fark eden operatör, büyük bir şaşkınlık yaşadı.

Siyah renkli bir kedinin, operatörün açık bıraktığı camdan içeriye girerek iş makinesini yuva haline getirdiğini gören operatör, önce şaşkınlık yaşadı. Daha sonra, anne kediye ve yavrularına zarar vermeden yaklaşarak onlara yemek verdi. Sonrasında ise yavruları daha güvenli bir ortama taşıyabilmek için bir kutuya koyarak dikkatlice işlem yaptı. Operatörün bu nazik davranışı, hayvan sevgisi ve duyarlılığıyla takdir topladı.

Yorumlar

GERİ SAYIM BAŞLIYOR

15 Mart 2024 Cuma 11:01

GERİ SAYIM BAŞLIYOR

Bingöl Avnik’te 250 milyon ton demir cevheri üretimi için geri sayım başlıyor

OYAK,MadenMetalürjiŞirketlerindenErmaden'inBingöl-Avnik mevkiindebulunan demirmadenisahasındayaklaşık550milyondolarlıkyatırımlakurulacakpeletleme yatırımında inşaat faaliyetine başlıyor.

Bölgedeyüzde80’itamamlanansondajlıaramalarda250-300milyontoncivarında manyetit demir cevheri potansiyeli tespit edildi. Bu kaynağın işlenerek Türkiye ekonomisine kazandırılması için sahada mobilizasyon aşamasına geçildi.

 

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, bölgede 30-35 yıl yetecek miktarda demir cevheri kaynağı bulunduğunu belirterek, “Erdemir, bu stratejik yatırımla geriyeentegrasyondabüyükbiradımatarakenönemlihammaddekalemindedışa bağımlılığı önemli ölçüde azaltacak” dedi.

Ermaden, 2023 yılında sondaj çalışmalarının yüzde 80’inin tamamlandığı Bingöl-Avnik yatırımında, gerçekleştirdiği yoğun rezerv arama ve geliştirme çalışmaları sonucunda 250 milyon ton civarında manyetit demir cevheri potansiyeli tespit etti. Söz konusu alanda Cumhuriyet tarihinin en büyük sondaj çalışmasını yürüten Ermaden, yatırımın mobilizasyon aşamasına geçerek inşaat faaliyetine başladı.

Türkiye’nin enbüyükdemir cevheri üreticisi Ermaden'in madencilik alanındaki uzmanlığıyla kurulacaktesis,OYAKGrubuŞirketlerindenErdemir'inihtiyacınınbüyükbirkısmınınmilli ve yerli kaynaklardan karşılanmasını sağlayacak.

İthalatıazaltacak,ekonomiiçindeğeryaratacak

OYAK Genel Müdürü ve Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Savaş Erdem, bu yatırımla hem Erdemir’in en önemli ham madde kalemlerinden pelette dışa bağımlılığın önemli ölçüde azalacağını hem de bölgedeki faaliyetle istihdama güçlü katkı sağlanacağını söyledi. Erdem, şu bilgileri verdi:

“Bingöl’de 15-20milyontonlukbirrezervbulunduğutahminediliyordu. BölgedeCumhuriyet tarihinin en büyük sondaj çalışmasını yaptık. Gece-gündüz süren sondajlı arama çalışmalarındasahada30ila35yılyetecekmiktardayaklaşık250-300milyontonlukmanyetit demir cevheri rezerviolduğunu belirledik. Peletüretimindekendineyetebilirrezervyapısına sahip olmak hayati önem taşıyor. Erdemir, bölgede yapılacak bu stratejik yatırımla geriye entegrasyondabüyükbiradımatarakenönemlihammaddekalemindedışabağımlılığıciddi anlamdaazaltacak.İnşaatsürecinde2bineyakınkişiye,faaliyetegeçtiğindedeyaklaşıkbin kişiye istihdam sağlayacak tesis, önemli bir ekonomik değer yaratacak. Bingöl Avnik Peletleme Tesisi’nintamamlanmasınınardındanpelette kendine yetebilirlikoranımızı yüzde 25-30bandındanyüzde80-85'e,toplamdemirlihammaddedeise yüzde15-20’denyüzde40- 45 bandına çıkarmayı hedefliyoruz.”

Sektöriçinkilometretaşı

Ermaden’in çelik üretiminde hammadde arz güvenliğini ve kendine yetebilirlik oranını artıracakolantesisin,ithalpeletkullanımınınazaltılmasıileyerliekonomiyekatkısağlamasıda hedefleniyor. Eldeedilecekyüksekkârlılıkla; son yıllarda çeliksektörünü derindenetkileyen ticaret kotaları,emisyon ticaret sistemleri,emtia krizleri ve tedarik zincirindekibozulmaların etkilerinihafifletecekolanpeletlemetesisi,grubunrekabetgücüne ve sürdürülebilirliğine de katkı sağlayacak.

Yorumlar

Erdemir protokol imzaladı

12 Mart 2024 Salı 18:42

Erdemir protokol imzaladı

Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticisi ve en çok istihdam sağlayan kuruluşlarından olan Erdemir, Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile iş birliği protokolü imzaladı.


Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir, hayat
ageçirdiği yatırımlar ve yarattığı istihdamla ülke ve bölge ekonomisi için sürdürülebilir değer üretiyor. Türk sanayisinin ihtiyaçları doğrultusunda geleceği planlayan, insan kaynağı ile sürekli gelişen Erdemir, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesine katkı sağlamak için Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile bir iş birliği protokolü imzaladı. 

 

Erdemir ile Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasındaki protokol; Karadeniz Ereğli İlçe Kaymakamlığında 12 Mart 2024 tarihinde Karadeniz Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı ve Erdemir Genel Müdürü Niyazi Aşkın Peker arasında imzalandı. 

 

Erdemir bu protokol ile teknik eğitimde nitelikli insan gücü ve üretim ilişkisinin güçlendirilmesini amaçlıyor. Protokol kapsamında, Metalürji Teknolojisi İzabe ve Haddecilik Bölümü öncelikli olacak şekildeöğrencilerin sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikbeceri ve donanımları kazanmalarını sağlamak ve akademik başarılarını yükseltmek hedefiyle öğretmen ve öğrenciler için eğitimler ve seminerler düzenlenecek. Ayrıca, mesleki eğitimin niteliğinin artırılmasıiçin okulun atölye ve laboratuvarlarının yanı sıra fuar ve yarışmalara katılımına da destek verilecek.

Yorumlar

TSO üyeleri Erdemir’i ziyaret etti

11 Mart 2024 Pazartesi 18:07

TSO üyeleri Erdemir’i ziyaret etti

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nın üyeleri, Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir’i ziyaret ederek, üretim süreçleri hakkında bilgi aldı.

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nın Sac ve Metal Meslek Grubu üyeleri için Erdemir tesislerine saha gezisi düzenlendi. 28-29 Şubat ile 6-8 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen etkinliğe Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaklaşık 80 üyesi katıldı.

 

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nın üyeleri, iş güvenliği bilgilendirme sunumunun ardından gerçekleştirilen saha ziyaretinde, ham maddeden nihai ürün aşamasına kadar çelik üretiminin tüm süreçleri, üretilen ürünler ve kullanım alanları hakkında detaylı bilgi alma fırsatı buldu. Program Erdemir’in Göztepe tesislerinde gerçekleştirilen öğle yemeği ile sona ererken, katılımcılar ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Yorumlar

Gülüç’lü kadınlar Demirtaş’a sahip çıktı

10 Mart 2024 Pazar 13:09

Gülüç’lü kadınlar Demirtaş’a sahip çıktı

Gülüç’lü kadınlar Demirtaş’a sahip çıktı

Gülüç’lü kadınlar Demirtaş’a sahip çıktı

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş’ın Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği etkinliğe yoğun katılım oldu. İftira üzerinde siyaset yapanların arkalarında rant çeteleri olduğunu söyleyen Başkan Demirtaş, bu kişilere asla boyun eğmeyeceğini ifade etti.


Gülüç Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle belediye düğün salonunda eğlence düzenlendi. Binin üzerinde kadının katıldığı etkinlikte Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş, eşi Işıl Demirtaş, İYİ Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Yasemin Erdoğan ve belediye meclis üyeleri de yer aldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan gecede kadınlara hitaben konuşan Başkan Demirtaş, kendisine yönelik iftira atanlara çok sert yanıt verdi. Göreve geldiği günden bu yana kadınlara yönelik çok sayıda proje ve etkinlik yaptığını anlatan Demirtaş, beldede yapılamaz denilen ne varsa hepsini hayata geçirdiğini vurguladı.

Demirtaş “Gülüç’te kukla bir başkan istiyorlar”
Gülüç’te tek bir eserleri olmayanların iftira ile siyaset yapıp belediyeyi ele geçirmeye çalıştığına vurgu yapan Demirtaş “Gülüç için bu güne kadar tek bir eser ortaya koyabilmişler mi? Hayır. Tam tersine biz hizmet etmeye çalışırken, Gülüç’e yatırımlar yapmaya çalışırken her tarafa bizi şikayet edip engellemeye çalıştılar. İftira atanlardan birinin tüm iddialarının altı boş çıktı, yalan olduğu ortaya çıktı. Bununla ilgili iftira davasını açtık ve mahkeme devam ediyor. Diğer mahkemeyle ilgilide ses kayıtlarının montaj olduğu Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal birim tarafından tespit edildi. Ortada şahsımla alakalı hiçbir yargı kararı yok. Bir tane tetikçi gazeteci tutmuşlar, para verip 24 saat benim aleyhime haber yaptırıyorlar. Bu gün karşıma aday olarak çıkanlar desinler ki “Gökhan Mustafa Demirtaş Gülüç’e hizmet etmedi. Gülüç’te sahil yapmadı… Gülüç’te Sahil Kafe yapmadı… Cenaze hizmetlerini açamadı… Cami sundurmalarını yapamadı… Gülüç’ün mahalle ve sokaklarının yollarını, alt yapılarını yapamadı… Gülüç meydanı ve girişini yapamadı… Gülüç’e düğün salonu yapamadı…” Bunları diyebiliyorlar mı? Tabiki diyemiyorlar… Peki Gülüç için ne yapacaklarını anlatıyorlar mı? Üç-beş hayali, masa başında kağıt üstünde hazırlanmış sözde proje dışında sizlere hiçbir şey söyleyemiyorlar. Çünkü bunların dertleri Gülüç’e hizmet etmek değil. Bunların tek derdi var, “Gökhan Mustafa Demirtaş düğün salonunu bize vermiyor, Sahil Kafe’yi bize vermiyor. O’nu iftira atıp indirelim, yerine kendi adamımızı koyalım. Biz onu istediğimiz gibi yönetiriz.” İnanın tek dertleri bu. Kukla bir başkan istiyorlar. Ben Allah’tan başka bu güne kadar kimsenin önünde eğilmedim.
Bundan sonrada üç-beş rant çetesinin ve onlara uşaklık edenlerin önünde eğilecek değilim.
İstediğiniz kadar iftira atmaya devam edin. Hem Türk Adaleti hemde Allah’ın adaleti er yada geç tecelli edecektir. Benim arkamda bu güne kadar sizler vardınız. 10 yıldır nasıl benim yanımda durduysanız bu günde yanımda duracağınızdan asla şüphem yok. Gülüç halkının iradesine hiç kimse ipotek koyamaz. Ben burada olduğum sürece de buna asla müsaade etmeyeceğim. İçiniz rahat olsun. Bu alçakça iftiralar beni asla küstürmedi, küstüremeyecek. Gülüç halkı ile arama bu güne kadar giremediler, bundan sonrada giremeyecekler. Bu iftiracılara en güzel cevabı Gülüç halkı olarak en güzel şekilde 31 Mart günü sizler sandıkta vereceksiniz. Ben sizlere inanıyorum, sizlere güveniyorum
Sizleri gerçekten çok seviyorum.”
Attıkları iftiralarla sadece kendisini sade ce siyaseten yok etmeye çalışmadıklarını, yuvasının da dağıtılmaya çalışıldığını belirten Demirtaş, 30 yıllık hayat arkadaşı eşi ışıl Demirtaş ve 2 evladıyla tüm saldırılar karşısında dimdik ayakta durduklarını ifade etti.

Işıl Demirtaş “Küçük lokma değilim, bizimle uğraşanların boğazına takılırım”
Başkan Demirtaş’ın eşi Işıl Demirtaş ise çamur at izi kalsın hesabı güdenlerin görecekleri tek şeyin Gökhan Mustafa Demirtaş’ın ortaya koyduğu eserlerinin izi olacağını belirtti. Bayan Demirtaş açıklamasında “Gökhan başkanın eşi ve bir kadın olarak bir şey söylemek istiyorum;
‘Çamur at izi kalsın’ diyenlere, Gökhan başkanın 10 yıldır yaptığı eserler kalır. ‘Çamur at izi kalsın’ diyenlere, Gökhan başkanın diktiği çam ağacı 100 yıldır kalır. Gökhan başkan Gülüç ’teki çamuru 10 yıldır taşa çiçeğe, güzelliğe çevirdi. O yüzden küçük lokma değilim, bizimle uğraşanların boğazına takılırım. Gökhan başkanım, yolun yolumdur. Gerektiği yerde omuz omuza, gerektiği yerde sırt sırta. Kocam olduğun için seni seviyorum. İki çocuğumun babası olduğun için seni seviyorum. Gülücü Gülüç yaptığın için bir gün bile başımı aşağıya eğmediğin için seni seviyorum. Gülüç halkına, herkes adına sana teşekkür ediyorum. İyi ki varsın, Allah sağlık sıhhat uzun ömür versin.”
Binin üzerinde kadın konuşmalar sırasında sık sık “En büyük başkan bizim başkan ve Başkan nerede biz oradayız” sloganları attı.
Çeşitli ikramların yapılıp, tüm katılımcılara şal hediye edilen gecede binin üzerinde kadın sanatçılar Arya Can ve Yağmur Okur’un şarkılarıyla uzun süre oynayıp eğlendi.

Yorumlar