Dolarda sert yükseliş

17 Ağustos 2018 Cuma 13:19

Dolarda sert yükseliş

Sabah ilk işlemlerde 5.75 seviyesine kadar inen dolar kuru, öğle saatlerinde 6.30 seviyesinin üzerini test etti.

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yabancı yatırımcılarla gerçekleştirdiği telekonferanstaki mesajların ardından kurda dün görülen gevşeme bugün yerini yine yükselişe bıraktı.

Güne düşüşle başlayan ve bir ara 5.75 seviyesine kadar gevşeyen dolar/TL, öğle saatlerine doğru hızlı bir atak yaparak 6.30 seviyesinin üzerine çıktı. 

6.3480'e kadar yükselen kur, saat 13:15'de 6.16 seviyesinde bulunuyordu. 7.2366'yı gören euro/TL ise aynı dakikalarda 7.04 civarında hareket ediyordu.

Uzmanlar, piyasalar kapandıktan sonra açıklanması beklenen kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Türkiye değerlendirmesi ve ABD ile diplomatik haber akışının yatırımcıların odağında olduğunu belirtiyor. 

www.dunya.com

Yorumlar

" KRİZDEN ÇIKMANIN YOLU İHRACAT KAPASİTEMİZİ ARTTIRMAK"

16 Ağustos 2018 Perşembe 17:10

" KRİZDEN ÇIKMANIN YOLU İHRACAT KAPASİTEMİZİ ARTTIRMAK"

Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında ilçenin ve ülke genelinin ekonomik durumuna değindi.

Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında ilçenin ve ülke genelinin ekonomik durumuna değindi. Yaptığı açıklamalarda Kdz. Ereğli'nin bir ticaret kenti olabileceğine değinen Keleş, "Bu ekonomik krizden çıkmanın bir yolu da, ihracat kapasitemizi arttırmak. Farklı pazarlara yöneleceğiz" dedi.

TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş'in konuyla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde;
"Bir önceki toplantıda Ereğli'nin ihracat şehri olabileceği konusuyla ilgili olarak birşeyler paylaşmıştık. Bununla ilgili olarak projemizi yazdık. Bayram sonrası başvurumuzu yapacağız. Bir taraftan da başka pazarlara bakıyoruz. Burada, bu ekonomik krizden çıkmanın bir yolu da, bir taraftan ihracat kapasitemizi arttırmak. Üretimle olur, ticaretle olur, başka pazarlara yöneleceğiz. Bu pazarlardan biri de Afrika . Bununla ilgili olarak sayın genel sekreterimiz konunun sorumlusu olarak çalışıyor."

 

Açıklamanın devamını aşağıdaki videodan takip edebilirsiniz:

Yorumlar

IMF'den Türkiye açıklaması: Talep gelmedi, durumu izliyoruz

16 Ağustos 2018 Perşembe 11:59

IMF'den Türkiye açıklaması: Talep gelmedi, durumu izliyoruz

IMF Sözcüsü, Türkiye'den finansal destek talebinin gelmediğini belirterek, "Durumu yakından izliyoruz. Yeni yönetimin güçlü ekonomik politikalara bağlılığını ispatlaması gerekecek." dedi.

Uluslarara Para Fonu (IMF) Sözcüsü Türkiye'deki finansal gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Sözcü, Türkiye'nin piyasalarda oynaklığın yaşandığı bir dönemde istikrarı desteklemek ve dengesizlikleri azaltmak için güçlü ekonomik politikalar ortaya koyması gerektiğini bildirdi. Sözcü, "Son piyasa oynaklığı ışığında, yeni yönetimin bir taraftan merkez bankasının fiyat istikrarını koruma görevini yerine getirmesinde tam operasyonel bağımsızlığını sağlarken, diğer taraftan makroekonomik istikrarı destekleyecek ve dengesizlikleri azaltacak güçlü ekonomik politikalara bağlılığı ispatlaması gerekecek." ifadelerini kullandı.

IMF Sözcüsü, Türk yetkililerin kendilerinden finansal destek talep etmeyi düşündüklerine dair bir işaret olmadığını belirtirken, durumu yakında izlemekte olduklarını ifade etti.

Kaynak: www.dunya.com

Yorumlar

Bakan Albayrak'ın yapacağı telekonferansa yoğun ilgi

16 Ağustos 2018 Perşembe 11:57

Bakan Albayrak'ın yapacağı telekonferansa yoğun ilgi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bugün yabancı yatırımcılarla telekonferans yoluyla gerçekleştireceği görüşmeye yaklaşık 4.000 katılım talebi geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bugün telekonferans yoluyla gerçekleştireceği görüşmeye yabancı yatırımcılardan yoğun bir ilgi var.

Edinilen bilgiye göre, telekonferansa 750 ila 1.000 arasında katılımcı beklenirken, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere ilgili telekonferansa şu ana kadar 3 bin 783 yabancı yatırımcı kayıt yaptırdı ve kayıtlar devam ediyor.

Söz konusu telekonferans bugün Türkiye saatiyle 16:00'da, New York saatiyle 09.00'da yapılacak.

Bu buluşma, Bakan Albayrak'ın yabancı yatırımcılarla ilk kez telekonferans görüşmesi gerçekleştirecek olması ve son ekonomik gelişmelerin ardından küresel yatırımcılara mesajlarını doğrudan iletecek olması nedeniyle önemli.

Kaynak: www.dunya.com

Yorumlar

Sanayi üretimi haziranda beklentilerin altında kaldı

16 Ağustos 2018 Perşembe 11:53

Sanayi üretimi haziranda beklentilerin altında kaldı

Sanayi üretimi haziranda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 artış gösterdi. Analistler sanayi üretiminin yüzde 5 artış göstermesini bekliyordu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  'Sanayi Üretim Endeksi' raporunu açıkladı. 

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 artış kaydetti. Analistlerin veriye ilişkin artış beklentisi ise yüzde 5 civarındaydı. 

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,6 arttı.

Bir önceki aya göre azalma var

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 5,1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,2 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2,1 arttı.

2018 yılı ikinci çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,3 arttı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 0,7 azaldı.

Kaynak: www.dunya.com

Yorumlar