Dikici:“Ereğli Liseli Olmak Bir Ayrıcalıktır..."

4 Mayıs 2019 Cumartesi 17:05

Dikici:“Ereğli Liseli Olmak Bir Ayrıcalıktır..."

Dikici:“Ereğli Liseli Olmak Bir Ayrıcalıktır..."

 Karadeniz Ereğli’de, Ereğli Lisesi Mezunlar Derneği’nce düzenlenen Pilav Günü etkinliği yoğun katılımla gerçekleşti. Mezunlar, bu sene 21.’si düzenlenen Geleneksel Pilav Günü’nde dönem arkadaşlarıyla hasret giderdi.

Karadeniz Ereğli Lisesi Mezunlar Derneği’nce düzenlenen Pilav Günü etkinliği, eski adı Ereğli Lisesi olan Merkez Anadolu Lisesi bahçesinde gerçekleştirildi. Etkinliğe AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, Özel Echomar Hastanesi Başhekimi Nevzat Çimenoğlu, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve 1965-66 yıllarlarında eğitim öğretime başlayan Ereğli Lisesi ilk öğretmenlerinden olan Leyla İslamoğlu, Perihan Keskin ve Zehra Özcan’ın yanı sıra  emekli öğretmenler ve   Ereğli Lisesi mezunları katıldı.

Etkinlik öncesinde saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşı esnasında inşaatı devam eden yeni okul binasında çalışan işçiler de saygı duruşuna geçerek marşa eşlik etti.

“EREĞLİ LİSELİ OLMAK BİR AYRICALIKTIR”

Ereğli Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Canan Dikici, etkinlikte yaptığı konuşmada, Ereğli Lisesi’nin 54 yıl önce eğitime başladığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Ereğli lisesi 1965 yılında öğretime başlamış, ilk mezunlarını 1968 yılında vermiştir. 2018 yılında 20. Geleneksel yemeğimizde okulumuzun ilk mezunlarına mezuniyetlerinin ellinci yılı münasebetiyle plaket verdik. 2019 yılı 21. Geleneksel yemeğimizde, 1969 mezunlarımıza, Erdemir Mühendisler Derneği’nde mezuniyetlerinin ellinci yılı anısına plaketlerini takdim edeceğiz. Her yıl pilav günü ve geleneksel mezunlar yemeğinde bir arada olmak onur verici.

Sayın mezunlar, derneğimizin etkinliklerine katılarak çok büyük katkılar sağlıyorsunuz. Derneğimiz 1999 yılında kurulurken, ilk amaç okulumuzdan mezun olan üniversite öğrencilerine burs sağlamaktı. Ne mutlu bize ki kurulduğundan bugüne kadar yüzden fazla evladımıza destek olduk. Bu desteğin daha fazla çocuğumuza ulaşması en büyük arzumuzdur. Bu nedenle lütfen derneğimizle ilgilenin, bilgi sahibi olun.

Sadece pilav günüyle sınırlı kalmayın. Ereğli Lisesi Mezunlar Derneği, Ereğli’nin en güçlü dernekler sıralamasında ilk üçtedir. Ne yazık ki kuruluşu yirmi yılı aşmış derneğimizin bir dernek binası yoktur. Bu konuda özellikle Ereğli’de yaşayan mezunlarımızın desteklerini bekliyoruz.  Zaman birlik zamanı, tek yürek, tek ses olmamız gereken zaman. Hepinizin desteklerini bekliyoruz. Birlik beraberliğimizi sağlam temellere oturtmayıp derneğimize sahip çıkmazsak, yarın lisemize sahip çıkmak için çok geç olabilir. Ereğli Liseli olmak bir onur ve ayrıcalıktır. Lütfen bunu bir ayrıcalık ve klişe olarak algılamayın. Bu okulda öğrenci olmak, bu okulda öğretmenlik yapmak, bu okulda hizmetli olmak, bu okulun yücelmesi ve yükselmesi için çalışmak, bu okulun okul aile birliğinde görevli olmak, bu okulun mezunlar derneğinde bulunmak, her şeyden önce ciddi bir iştir. Sorumluluk, özveri, yürek gücü isteyen bir iştir. Bizler Ereğli Lisesi Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri olarak, bu ayrıcalığın ve onurun farkında olarak, okulumuz ve derneğimiz adına geçmiş yıllarda olduğu gibi gelecekte de en iyisini yapmaya, sizlerin de desteğiyle söz veriyoruz.”

ANILAR ARASINDA…

Pilav günü etkinliğine katılan mezunlar birbirleriyle hasret giderdi, özellikle eski mezunların katıldığı etkinlikte mezunlar okul dönemi fotoğraflarını karşılaştırdı, hatıra fotoğrafları çektirdi.

 Katılımcılar, geliri derneğin burs fonuna aktarılmak üzere dağıtılan Pilav Ayran menüsünden almak suretiyle derneğe destek verdi. Etkinlik çerçevesinde, bu sene mezuniyetlerinin 50. Yıldönümünü kutlayan 1969 mezunları, hep beraber balon uçurdu.

 Mezunlar, 1970’li yılların popüler müzikleri eşliğinde doyasıya eğlenme fırsatı da buldu.

 Güncel tüm haber ve içeriklerimizi, www.karatrenhaber.com 'dan takip edebilirisiniz.

 

Yorumlar

Ah şu KEAL’liler…

4 Mayıs 2019 Cumartesi 08:49

Ah şu KEAL’liler…

Ah şu KEAL’liler…

Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesi’nce (KEAL)düzenlenen  ve beş gün boyunca devam eden KEALFEST,  Life in Colors (Hollyfest)etkinliği ile son buldu. Ellerindeki boyaları havaya savurarak birbirlerini boyayan Life in Colors katılımcısı öğrenciler, eğlenceye doydu.

Karadeniz Ereğli’nin en prestijli okullarından KEAL’de hafta başından bu yana devam eden Keal Gençlik Şenliği (KEALFEST), Life in Colors etkinliği ile sona erdi. 

Etkinlik öncesinde Anadolu Lisesi’nin Ereğli Zonguldak karayolu cephesindeki bahçede toplanan yüzlerce kişilik öğrenci topluluğu, ana sahnede yer alan okul müzik gruplarının şarkılarıyla ve DJ performansı ile eğlendi. 

KEALFEST etkinliklerinin zirvesi ve finali sayılan Life İn Colors etkinliğine kalan dakikalar, ana sahneye kurulan bir sayaç ile gösterildi.  Saat yaklaştıkça öğrencilerin coşkusunun arttığı gözlenirken, okul öğretmenleri ve etkinliğe katılmayan öğrenciler,  gerek etkinlik alanının çevresinden, gerekse alana hakim sınıflardan cep telefonları ve fotoğraf makineleriyle  olayı görüntüledi.

Saat 16.00’da sayacın sıfırı göstermesiyle alanda toplanan yüzlerce kişilik öğrenci grubu, ellerindeki çeşitli renklerdeki boyaları aynı anda havaya savurdu.  Hafif esen rüzgarın etkisiyle havada dağılan renkli boyalar görülmeye değer manzaralar oluşturdu.

Öğrenciler, renkli dumanın dağılmasının ardından da eğlenmeye devam etti.  Rengarenk boyanan öğrenciler, günün anısına hatıra fotoğrafları çektirdi.

KEALFEST… YAPARSA ANADOLU LİSESİ YAPAR…

Bilindiği gibi Karadeniz Ereğli’nin en prestijli devlet okullarından KEAL tarafından, ilki 2018 yılında düzenlenen KEALFEST, bu sene Engelli Farkındalığı teması ile düzenlenmiş, etkinliklerin tamamı engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak üzerine gerçekleştirilmişti.

Bu kapsamda ünlü polisiye yazarı Ahmet Ümit’in katıldığı söyleşi, TÜBİTAK 4006 Bilim Şenliği,  Abant Gezisi,  çeşitli sergiler, konserler ve yarışmalar düzenlenmişti.

Etkinlik daha ikinci yılında olmasına rağmen, ilçede düzenlenen en önemli kültürel etkinlikler arasında değerlendiriliyor.

 Güncel tüm haber ve içeriklerimizi, www.karatrenhaber.com 'dan takip edebilirisiniz.

 

Yorumlar

Okullara örnek proje...

3 Mayıs 2019 Cuma 12:30

Okullara örnek proje...

Okullara örnek proje...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesindeki, Saniye Erdoğan Anaokulu’nda, “Erken Çocukluk ve Özel Eğitimde Montessori Eğitimi” semineri gerçekleştirildiği bildirildi.

Okul Müdürü Emine Erdem, yaptığı yazılı açıklamada, Saniye Erdoğan Anaokulu’nda 2018-2019 Eğitim ve öğretim döneminde Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ile gerçekleştirdikleri başarılı projelere imza attıklarını belirtti.

Okullarında, 20-21 ve 27-28 Nisan tarihlerinde Düzce Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Özge Pınarcık tarafından verilen 4 günlük “Erken Çocukluk ve Özel Eğitimde Montessori Eğitimi”’ne 25 öğretmenin katıldığını anlatan Erdem, açıklamasında şunları kaydetti:

ÖNCELİK ÇOCUĞUN GELİŞİMİ…

“Eğitimde, Montessori yaklaşımı, çağdaş çocuk eğitimi konusunda erken çocukluk ve özel gereksinimli çocuklarımız için de, onların gelişimlerine yardımcı olabilecek etkinlik ve aktivitelerle ele alınmıştır. Bu bağlamda, okul öncesi eğitim kurumlarında Montessori, ilke ve eğitim yöntemlerine uygun olarak hazırlanmış materyallerle, çocuğun gelişimi göz önünde bulundurularak etkili ilerlemeler sağlanabilir. Gerçekleştirilen uygulamalı eğitim ile Montessori yaklaşımının, erken çocukluk ve özel eğitimde de rahatlıkla ve etkili bir biçimde gerçekleştirilebileceği görülmüştür.”

OKULLARA ÖRNEK PROJE

Proje Koordinatörü Ayşe Kalo Efe de, “Erken Çocukluk ve Özel Eğitimde Montessori Eğitimi” Projesinin, aynı zamanda diğer anaokullarına da örnek teşkil ettiğini ifade ettiği açıklamada, şöyle dedi:

“Erken çocukluk dönemini  kapsayan Montessori Eğitim programı, çocuklara ne istediğini bilmeleri noktasında karar verme, özgüven, bağımsızlık, konsantrasyon ve düzen gibi birçok alanda yetkinlik kazandırır. Çocuğu olduğu gibi gören Montessori yaklaşımı, diğer yaklaşımlardan farklı olarak çocuğa zevkli bir öğrenme ortamı sağlar. Bu noktada özel olarak hazırlanmış ve çocuğun gelişimi dikkate alınarak geliştirilmiş materyallerle, erken çocukluk ve özel eğitim alanında  verimli bir şekilde öğrenme süreci gerçekleştirilirse, çocuklarımızın gelişimine önemli düzeyde katkı sağlayacaktır.”

Açıklamada, Saniye Erdoğan Anaokulunda gerçekleştirilen eğitime katılan öğretmenlere, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Vedat Sever ve Yrd. Doç. Dr Özge Pınarcık tarafından, “Katılımcı Öğretmen Sertifikası” verildiği kaydedildi.

Yorumlar

ŞENOL YILDIZ’DAN BİR BAŞARI DAHA…

20 Temmuz 2018 Cuma 11:18

 ŞENOL YILDIZ’DAN BİR BAŞARI DAHA…

ŞENOL YILDIZ’DAN BİR BAŞARI DAHA…


ŞENOL YILDIZ’DAN BİR BAŞARI DAHA…
Zonguldak’ın Ereğli ilçesi’nin sayılı okulları arasında yer alan Cumhuriyet Ortaokulu 4 bin 841 proje arasında öğretim yöntem ve teknikleri kategorisinde Batı Karadeniz Bölge birincisi ve Türkiye üçüncüsü oldu. 

Karadeniz Ereğli Cumhuriyet Ortaokulu ‘Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödüllerinde’ kategori bazında bakanlık ödülü ve bölgesel ödül almaya layık görülen çalışmalar arasına girmeye hak kazandı.

2017-2018 eğitim öğretim yılında 6.’sı düzenlenen "Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri" kapsamında alınan 4841 başvuru arasında ödül başvuru raporlarının değerlendirme sürecinin tamamlandı. Yapılan değerlendirme sonucu Türkiye genelinde 62 proje saha ziyaretine kalırken, Cumhuriyet Ortaokulu 2 projesi ile saha ziyaretine kaldı.
21-25 Mayıs 2018 tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı’nın bağımsız değerlendiricileri tarafından yerinde incelenene okullar ve ödül almaya hak kazanan projeler belirlendi. Mayıs ayında 4841 proje içerisinden 2 projesi ile saha ziyaretine kalan Cumhuriyet Ortaokulu bireysel kategoride Fen Bilimleri Öğretmeni Şenol Yıldız’ın projesi öğretim yöntem ve teknikleri alanında Batı Karadeniz Bölge 1.’si, Türkiye sıralamasında ise 3. oldu. 
Ödül töreni Eylül ayı içinde önce Bölgesel düzeyde ardından da M,lli, Eğitim Bakanlığı tarafından da ayrıca ödül töreni yapılacak.

Yorumlar

EREĞLİ’NİN YILDIZI OLDU

20 Temmuz 2018 Cuma 10:28

EREĞLİ’NİN YILDIZI OLDU

EREĞLİ’NİN YILDIZI OLDU

EREĞLİ’NİN YILDIZI OLDU
Yıldız Teknik Üniversitesi mezuniyet töreninin yıldızı, Karadeniz Ereğli’de doğup büyüyen Ozan Atalay oldu. Ozan Atalay, hem sınıfının, hem bölümünün, hem de Yıldız Teknik Üniversitesi’nin birincisi olarak erişilmesi zor bir başarıya imza attı.
Karadeniz Ereğli’den Ozan Atalay, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde yıldızlaştı. Makine Mühendisliği öğrencisi Ozan Atalay, hem sınıfının, hem bölümünün hem de Yıldız Teknik Üniversitesi’ni birincilikle bitirdi.
Usta kaynakçı Cemil ve ev hanımı Münevver’in oğlu Ozan Atalay, 1994 yılında Karadeniz Ereğli’ye bağlı Sücüllü köyünde doğdu ve ilkokulu aynı köyde okudu. Bayat Köyü Ortaokulu’nu bitirdikten sonra girdiği sınavlarla Bursa Mediha –Hayri Çelik Fen Lisesi’ni kazanan ve lise eğitimini yatılı olarak tamamlayan Ozan Atalay, 2013 yılında üniversite sınavında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü kazandı. Okul yaşamı boyunca hep sınıfının en başarılı öğrencisi olan Atalay, 5 Temmuz günü 17.00’de gerçekleştirilen Yıldız Teknik Üniversitesi mezuniyet töreninde kürsüye hem Makine Mühendisliği bölümünün, hem Mühendislik Fakültesi’nin, hem de Yıldız Teknik Üniversitesi’nin birincisi olarak çıktı.
Ozan Atalay, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı birincisi olarak mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, zorlu bir dönemi başarı ile tamamlayarak mezun olduğu bu günlerde heyecanlı olduğunu, yüzyıllık bir çınardan mezun olmanın gururu ile hayatının bir sayfasını kapatırken, diğer sayfasını beklentiler ve umutlarla açtığını söyledi.
“YELKENLERİ BİZ AYARLAYACAĞIZ”
Konuşmasında kendisini eğiten öğretim görevlileri, aileler ve okul arkadaşlarına da hitap eden Atalay şöyle dedi:
“Değerli hocalarım, sizlerle geçirdiğimiz bu süreç boyunca bizlere karşı olan samimi tavrınız, her zaman yardıma açık anlayışınız ve büyük emekleriniz için çok teşekkür ederiz. Sizlerden edindiğimiz bilgiler ve tecrübeler doğrultusunda meslek hayatımızda dürüst, ahlaklı ve yardımsever bireyler olarak ülkemize hizmet etmeye çalışacağız.
Değerli ailelerimiz, bizleri dünyaya getirdiğiniz andan itibaren, üzerimize titrediniz, emek verdiniz ve gözbebeğiniz olduk. Zaman zaman bize hiç hissettirmeden üzüldünüz, kaygılar duydunuz. Artık bizim geleceğimiz konusunda lütfen korku ve kaygılar yaşamayınız. Hiç şüpheniz olmasın ki Yıldızlı mezunlar olarak ülkemize yararlı bir yurttaş, size layık birer evlat olmak için var gücümüzle çalışacağımıza söz veriyoruz. Umut ediyoruz ki ülkemizin sanayisinde bürokrasinde ve daha birçok yerinde yaptıklarımızla gurur duyacaksınız.”
YTÜ Birincisi, arkadaşlarına hitap ederken de, “Bize düşen bir Yıldızlı olarak ülkemiz ve milletimiz için en iyi şekilde çalışarak bayrağımızı daha yükseklere çıkarmaktır. Bunun için hedeflerimizi iyi koymalıyız. Rüzgar doğudan da batıdan da güneyden de kuzeyden de esebilir. Fakat geminin rotasını, yelken ve yelkeni ayarlayan belirler. Yelkenleri biz ayarlayacağız, rüzgarın esiri olmayacağız. Biz Yıldız Mezunu olarak işin iyisini değil, en iyisini yapacağız” ifadelerini kullandı.
“BUNCA YILLIK ÇALIŞMAY DEĞDİ”
Ozan Atalay, Değişim Haber Merkezi’nin sorularına, “Mezuniyet töreninde kürsüye çıkmak çok farklı bir duygu. Büyük onur ve gurur duydum. Bu duyguyu yaşadığım o anda, bunca yıllık sıkı çalışmaya, yorgunluğa değdiğini anladım” diye konuştu.
BABA ATALAY’IN GURURU
Onur Atalay’ın babası Cemil Atalay ise mezuniyet töreninde protokolde kendilerine yer ayrıldığını, oğullarının başarısını en önden izlediklerini söyledi. Baba Atalay, “Onur bizim için hep hayırlı bir evlat oldu. Kendisiyle her zaman gurur duydum. Bir kez daha göğsümüzü kabarttı. Bundan böyle vatanımız ve milletimiz için iyi bir yurttaş olmasını ve hayırlı işlere imza atmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
ASELSAN’DA ÇALIŞMAYA BAŞLADI.
Ozan Atalay, daha mezuniyet töreni yapılmadan önce kariyerine de başladı. Başarılı öğrenci, meslek hayatına Türkiye’nin savunma sanayindeki gururu ASELSAN’da başladı.

Yorumlar