BAŞKAN UYSAL ARITILMIŞ SU ÇALIŞMALARINI ANLLATTI…

19 Temmuz 2018 Perşembe 20:22

BAŞKAN UYSAL ARITILMIŞ SU ÇALIŞMALARINI ANLLATTI…

BAŞKAN UYSAL ARITILMIŞ SU ÇALIŞMALARINI ANLLATTI…

BAŞKAN UYSAL ARITILMIŞ SU ÇALIŞMALARINI ANLLATTI…
Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Temmuz Ayı toplantılarının ilk birleşimiminde, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, ilçeye temiz su sağlayacak olan arıtma tesislerinden gelen suyun, bir hafta içinde şehrin tamamında kullanılabileceğini açıkladı.
Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Temmuz toplantılarının ilk oturumu, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi Meclis Toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Toplantıya AK Partili üyelerden Sabri Dinç ve CHP’li Kemal Özer mazeretleri dolayısıyla katılmadı.
UYSAL BİLGİ VERDİ
Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, toplantının açış konuşmasında, şehir içinde arıtılmış içme suyunun dağıtımının geldiği aşama konusunda bilgi verdi. Uysal, Kadıtarlası, Yenimahalle, Kestaneci Mahallesi ve Ören’de bir bölge dışında tüm kente arıtılmış suyun verildiğini, kalan mahallelere de temiz suyun bir hafta içinde verileceğini söyledi.
GÜNDEM MADDELERİ
Toplantıda ilçenin Elmatepe, Kışla, Süleymanlar, Kirmanlı ve Kavaklık mahallelerinde yapılacak olan kadastro yenileme çalışmaları için, her bir mahalle için altı kişiden oluşmak üzere bilirkişi heyetleri oluşturulması meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi.
Karadeniz Ereğli Atatürk Şehirlerarası Otobüs Terminali Yönetmeliğinin 23. maddesinde değişiklik yapılmasına yönelik gündem maddesi oybirliğiyle Hukuk İşleri Komisyonuna havale edildi.
Karadeniz Ereğli Belediyesi ile Kdz.Ereğli Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü arasında, Cumhuriyet Halk evlerinde düzenlenecek kurslar konusunda imzalanacak protokol için Belediye Başkanına yetki verilmesi oybirliğiyle kabul edildi. Protokol kapsamında açılacak kursların maliyeti Ereğli Belediyesi tarafından karşılanacak.
KOMİSYON RAPORU KAFA KARIŞTIRDI
Toplantıda meclis gündemine gelen İmar Planı Notları değişikliğine askı müddeti içerisinde yapılan itirazlara ait komisyon raporunun görüşülmesi esnasında CHP’li üyelerin kafasının karıştığı gözlendi.
Komisyon raporuna göre, CHP’li üyeler komisyona gelen itirazlar için kabul oyu kullanırken, Komisyonun AK Partili üyeleri itirazları reddetti. AK partili üyelerin görüşü doğrultusunda itirazların reddi yönünde meclise gönderilen rapora CHP’li üyeler baştan “Kabul” oyu verdi. CHP’li üye Cumhur Nalcı’nın “İtirazlara kabul diyoruz” şeklinde uyarması üzerine CHP’lilerin komisyondan geldiği haliyle rapora red oyu verdiği şeklinde işlendi. Başka bir deyişle, itirazların reddini öngören rapora CHP’li üyeler red oyu verdi.
Mecliste yapılan oylama sonucunda toplantıya katılan CHP’li üyelerin red oyuna karşılık, AK Partili üyelerin kabul oylarıyla, itirazların reddini öngören komisyon raporu kabul edildi.
Toplantıda kalan maddelerin bir gün sonra ele alınması kararlaştırıldı.

Yorumlar

Udumbara çiçeği' olduğu düşünülen organizmaya rastladı.

19 Temmuz 2018 Perşembe 20:19

Udumbara çiçeği' olduğu düşünülen organizmaya rastladı.

Udumbara çiçeği' olduğu düşünülen organizmaya rastladı.

'Udumbara çiçeği' olduğu düşünülen organizmaya rastladı.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde manav dükkânı işleten 32 yaşındaki Hanife Yılmaz, satışa hazırladığı şeftalinin üzerinde 3 bin yılda bir görüldüğü belirtilen ‘UDUMBARA’ çiçeğine denk geldi. Hanife Yılmaz ilk kez karşılaştığı çiçeği görünce şaşırdığını ifade etti.
Ereğli’ de yaklaşık 5 aydır manav işletmeciliği yapan Hanife Yılmaz (32) tezgahında satışa hazırladığı şeftalinin üzerinde tezgahında 3 bin yılda bir açtığı iddia edilen ve 'Udumbara çiçeği' olduğu düşünülen organizmaya rastladı.
İlk baktığında çiçeği toz zannettiğini ancak yaptığı araştırmada ‘UDUMBARA’ çiçeği olduğunu kaydeden Hanife Yılmaz “Her gün günlük işlerimizi yaparken, şeftalileri düzerken baktık ki toz gibi ilginç bir şey denk geldi. Şeftalinin üzerinde gördük. Araştırdık. Bu toz gibi görünen 3 bin yılda bir açan bir çiçek cinsi imiş. Budistlerin inancına göre herhalde bu çiçek açtığında kurtarıcı gelecek gibi şeyler söyleniyormuş. Onların inancına göre. Yani böyle denk geldi” dedi.
Şeftalileri ne yapacağının sorulması üzerine ise Yılmaz “Manavız biz. İşimiz gereği satacağız” dedi.
UDUMBARA ÇİÇEĞİ NEDİR?
Üç bin yılda bir açan udumbara adlı çiçek, Avatar filminde mutluluğu yakalayanların üzerine konan bir figür olarak kullanılmıştı. Avatar filminden sonra yeniden gündeme gelen çiçekle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Dünyada şimdiye kadar sadece 15 tane olduğu tespit edilen çiçeğin yeniden filiz verdiği belirtildi. Avatar'da mutluluğun sembolü olarak gösterilen udumbara, Budizmin efsanelerinde yer alan dünyanın en nadir görülen çiçeği. Çin'de şans eseri ortaya çıktı. Çinliler şimdi efsanelerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini merak ediyor. Budistlerin inandığı bir efsaneye göre, Youtan Poluo olarak bilinen udumbara çiceği, 3 bin yılda bir çiçek veriyor. Sanskritçe'deki anlamı “cennetten gelen hayır çiçeği” olan udumbara Çin'de ortaya çıktı. Ağaçların dallarında parazit olarak yetişen udumbara çiçeğinin, üzerinde yaşadığı ağacın meyvesinin içinde yetiştiği için gözle fark edilmesi imkansız olduğu belirtiliyor.

Yorumlar

“Sessiz kalırsak son olamayacak”

19 Temmuz 2018 Perşembe 20:17

“Sessiz kalırsak son olamayacak”

“Sessiz kalırsak son olamayacak”

“Sessiz kalırsak son olamayacak”

Karadeniz Ereğli Kadın Platformu, Erzurum ve Ağrı’da kaçırıldıktan sonra cansız bedenlerine ulaşılan kız çocukları Eylül Yağlıkaya ve Leyla Aydemir ve çocuk istismarına dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yapacak.

Ereğli Kadın Platformu’ndan konuya ilişkin olarak yapılan yazılı açıklama şöyle:
“EYLÜL YAĞLIKAYA - LEYLA AYDEMİR ilk değiller ve sessiz kalırsak son da olmayacaklar...
04 Temmuz çarşamba saat 18.00 da Emekçi Kadın (Çilek Kadın) Heykeli önünde Ereğli Kadın Platformu olarak çocuk istismarı ve cinayetlerine karşı basın açıklaması yapacağız. Çocuklarımızın çıkaramadığı ses olmak için hepinizi bekliyoruz.”

Yorumlar

BU GÖRÜNTÜLER DEVLET HASTANESİNDE ÇEKİLDİ…

19 Temmuz 2018 Perşembe 20:15

BU GÖRÜNTÜLER DEVLET HASTANESİNDE ÇEKİLDİ…

BU GÖRÜNTÜLER DEVLET HASTANESİNDE ÇEKİLDİ…

BU GÖRÜNTÜLER DEVLET HASTANESİNDE ÇEKİLDİ…
Zonguldak’ın Ereğli Devlet Hastanesinde amatör kameraya çekildi.
Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi Enfeksiyon (İntaniye) Hastalıkları Bölümü’nde tedavi gören bir hasta tarafından çekilen görüntüler, gündeme bomba gibi düştü. Yaklaşık 2 haftadır tedavi gören hasta tüm yetkililere bilgi verdiği halde hiçbir önlem alınmadığının altını çizen vatandaş, son çare olarak, konuyu medyaya yansıtmak zorunda kaldığının altını çizdi. Videoya çekilen görüntülerde servisin balkonunda farenin gezdiği görünüyor. Konuyla ilgili yetkililerin nasıl bir cevap vereceği merak konusu oldu.

Yorumlar

BAKKA’nın Projesi Yılın 4 Finalist İçerisinden İkinci Oldu

19 Temmuz 2018 Perşembe 20:13

BAKKA’nın Projesi Yılın  4 Finalist İçerisinden İkinci Oldu

BAKKA’nın Projesi Yılın 4 Finalist İçerisinden İkinci Oldu

BAKKA’nın Projesi Yılın Turizm Projesi Dalında 4 Finalist İçerisinden İkinci Oldu

Ticari kaygı ve kar amacı güdülmeden, şehirlerin geleceğine ışık tutmak, ülkemizdeki başarılı, toplumsal fayda odaklı, projeler, uygulamalar ile uygulayıcıları desteklemek ve örnek göstermek amacıyla, tarafsızlık, adalet ve hakkaniyet ölçüleri temel alınarak düzenlenen Şehir Ödülleri 2018 adayları arasında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı da yerini aldı.
Kömüre Giden Demiryolu Projesi ile Yılın Turizm Projesi alanında başvuruda bulunan BAKKA, ön değerlendirme ve Üst Jüri değerlendirmesi sonucu ikinci oldu.
Jüride, Kültür ve Turizm Bakanlığından Dr. F. Gülay Aslan, Eğitim Genel Müdürü TURSAB Ali Rendan ve TÜROB Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Faik Öztunç yer alırken, birinciliği Karacadağ’ın Göbeklitepe Projesi kazandı.
19 Temmuz 2018’de DEU Sabancı Kültür Sarayı’nda ödül töreni gerçekleştirilecek.

Yorumlar