Yoksulluk sınırında 800 liralık artış

26 Temmuz 2018 Perşembe 17:39

Yoksulluk sınırında 800 liralık artış

Yoksulluk sınırında 800 liralık artış

Yoksulluk sınırında 800 liralık artış

Türk-İş'in hazırladığı rapora göre, yoksulluk sınırı bu yılın temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık 800 TL artış gösterdi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Temmuz 2018'e dair "Açlık ve Yoksulluk Sınırı" araştırmasını açıkladı.

Temmuz sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 738 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5.662,46 TL oldu. Geçen yıl temmuz ayında 'açlık sınırı' bin 497, yoksulluk sınırı ise 4 bin 878 TL olarak belirlenmişti.

Ayrıca bir çalışanın -sadece kendisinin- yapması gereken yaşama maliyeti ise aylık 2 bin 136 TL olarak hesaplandı. 

"Geçim şartları iyileşmiyor"

Türk-İş raporunda, "Uygulanan ekonomik politikalarda gündemi faiz ve döviz kurundaki gelişmeler meşgul ederken, özellikle gıda fiyatlarının mevsim normallerinin üstüne çıkması ve sürekli değişim göstermesi, enflasyona olumsuz yansıyor. Aylık ve ücretlere sonradan gerçekleşen enflasyon farkının verilmesi, başta çalışanlar olmak üzere dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartlarını iyileştirmeye yetmiyor" ifadelerine yer verildi.

TÜİK'in açıkladığı son rakama göre, haziran ayında TÜFE yıllık 15.39 olarak gerçekleşti

kaynak:dünya gazetesi

Yorumlar

İran'dan 4 ayda 800 binden fazla turist geldi

24 Temmuz 2018 Salı 09:55

İran'dan 4 ayda 800 binden fazla turist geldi

İran'dan 4 ayda 800 binden fazla turist geldi

İran'dan 4 ayda 800 binden fazla turist geldi

İran-Türkiye Ticaret Odası Başkanı İbrahimi, İran'dan Türkiye'ye 4 ayda 800 bin turist geldiğini belirterek, iki ilişkilerin yaptırımlardan etkilenmeyeceğini söyledi.

İran-Türkiye Ticaret Odası Başkanı Seyyid Celal İbrahimi, ABD'nin yaptırımlarının iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkilemeyeceğini belirterek, 4 ayda 800 binden fazla İranlının Türkiye'ye gittiğini söyledi.

İranlı İşçiler Haber Ajansı ILNA'ya konuşan İbrahimi, iki ülke arasındaki ticaret hacminin de 12 milyar 500 bin dolar civarında olduğunu belirtti. İbrahimi ticarete konu ürünlerin başında, petrol, doğalgaz, petrokimya, kuru meyve, şifalı bitkiler ve madenlerin geldiğini ifade etti.

Ülkesine yönelik yaptırımları görüşmek üzere ABD'den bir heyetin Türkiye'ye gitmesine ilişkin ise İbrahimi, şunları söyledi:

"Türkiye İran ilişkilerinin ABD'nin yaptırımlarından olumsuz yönde etkilenmesini beklemiyoruz. Şu ana kadar iki ülke arasında ihracat ve ithalat alanlarında bir düşüş yaşanmadı."

 

kaynak:Dünya Gazetesi

Yorumlar

OHAL bitti, iflas erteleme geri dönmedi

24 Temmuz 2018 Salı 09:54

OHAL bitti, iflas erteleme geri dönmedi

OHAL bitti, iflas erteleme geri dönmedi

OHAL bitti, iflas erteleme geri dönmedi

Geçtiğimiz hafta OHAL’in kalkmasıyla ‘iflas erteleme’ yeniden gündeme geldi. Ancak OHAL süresince askıya alınan iflas erteleme 15 Mart 2018’de çıkan yasayla tarih oldu. Sadece süreci devam eden şirketler iflas erteleme uygulamasından faydalanacak.

Handan SEMA CEYLAN

Olağanüstü Hal’in (OHAL) bitmesiyle ‘iflas erteleme’ tartışması gündeme geldi. Nakit sıkışıklığı yaşayan ve alacaklarını tahsil edemeyen şirketler, hukuk bürolarının kapılarını yeniden ‘iflas erteleme’ yapıp yapamayacağını sormak için çaldı.

Ancak ilk defa şartları oluşmuş firmalar için artık iflas erteleme yok. Bunun yerine konkordato ilan edebilecekler. Öte yandan 2 yıl süren OHAL sırasında iflas erteleme başvurusunu yapmış ancak başvurusu askıya alınmış firmaların durumları başvurdukları mahkemeler tarafından yeniden değerlendirmeye alınabilecek. Ayrıca hali hazırda ‘iflas erteleme’ içinde olanlar süreçten etkilenmeyecek.

OHAL başlayınca askıya alınmıştı

Bakanlar Kurulu, 31 Temmuz 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile sermaye şirketleri ve kooperatiflerin iflas erteleme taleplerini OHAL süresince dondurmuştu. Ancak alacaklı firmaların da mağdur olması üzerine OHAL sırasında yeni bir kanunla iflas ertelemenin önüne geçilmişti.

İflas ertelemeyi kaldırarak, alacaklılar ile borçlunun müzakere etmesi ve anlaşmalarının mahkemece tasdiki temeline dayanan konkordato kurumunu işlevsel hale getiren tasarı, TBMM Genel Kurulunda 28 Şubat 2018’de kabul edilerek yasalaşmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 15 Mart 2018’de onaylanan “İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” Resmi Gazete’de yayımlanarak o tarihten itibaren yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Dolayısıyla 15 Mart’tan sonra şirketlerin ‘iflas erteleme’ talep etmeleri mümkün değil.

Yeni sistem nasıl işliyor?

Mart ayından sonra devreye giren sistem, ‘iflas erteleme’ yerine ‘kurtarma dönemi’ olarak adlandırıldı. Bu süreçte borçlu aleyhine icra takibi ve haciz olmayacak. Şirketin tasfiyesi yerine ticari yaşama devamı esas alınacak. Konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olduğunun anlaşılması halinde borçluya bir yıllık kesin süre verilecek. Güçlük arz eden özel durumlarda bu süre mahkemece 6 ay uzatılabilecek. Mahkemece 7 alacaklıyı geçmemek kaydıyla ayrıca bir Alacaklılar Kurulu oluşturulacak. İflastaki sıkı takas yasakları konkordato sürecinde de geçerli olacak. İflas ve konkordato konusunda uzman asliye ticaret mahkemeleri bu süreçleri yönetecek. Miktar veya değeri 100 bin TL’nin altında kalan ticari davalarda basit yargılama usulleri uygulanacak. Basit usuldeki dava ve işlerde bilirkişinin görev süresi iki ayla sınırlandı. Yeni model, yasanın çıktığı tarih itibariyle uygulanacak. 15 Mart 2018’e kadar görülmekte olan iflasın ertelenmesi ve konkordato talepleri için önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilecek.

Keçeci: İlk defa başvuracaklar için iflas erteleme yok

İstanbul Tahkim Merkezi (İSTAÇ) Yönetim Kurulu’nda TOBB adına üyelik yapan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Şuanda artık iflas erteleme isteme şansı söz konusu olmayacak. Şirketler konkordatoya müracaat edebilecekler. İlk defa ‘şartlarım oluştu’ diyenler için artık iflas erteleme yok” açıklamalarını yapıyor.

Konkordato nedir?

Bir borçlunun ticari durumunun sarsılmış olmasıyla alacaklıların, alacaklarını belli bir plana göre almaları konusunda kendi aralarında vardıkları ve mahkemece onaylanan anlaşma.

Kaynak:Dünya Gazetesi

Yorumlar

Albayrak, ekonomistleri dinledi

24 Temmuz 2018 Salı 09:53

Albayrak, ekonomistleri dinledi

Albayrak, ekonomistleri dinledi

Albayrak, ekonomistleri dinledi

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, bugün ekonomistlerle verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, "Bu gibi toplantıları düzenli hale getireceğiz" dedi. Toplantıya katılan bir bankacı, "Albayrak daha çok bizim görüşlerimizi dinledi" sözleri ile toplantıyı özetledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bugün bazı ekonomist, bankacı ve köşe yazarlarıyla bir araya geldi, Albayrak toplantıya katılanların güncel gelişmelerle ilgili görüş ve önerilerini dinledi.

Toplantıda yer alan bir katılımcı, "Albayrak toplantıya G20 değerlendirmeleriyle genel bir giriş yaptı. Yazar, ekonomist ve bankacı 14-15 kişi katıldı. Albayrak daha çok bizim görüşlerimizi dinledi" dedi ve ekledi:

"Ekonomiye ilişkin yaptığı kısa değerlendirmede Albayrak, bakanlık sayısının azaltılması sonrası kurumlar arası koordinasyon artırılmasını sağlayacağını, ekonomide tek sesliliğin önemini, ve Orta Vadeli Programın hazırlıklarından ve belki isminin değişebileceğinden bahsetti" dedi.

Bankacı toplantıda Albayrak'ın para politikası hakkında bir yorum yapmadığını da belirtti.

İlgili toplantı bugün saat 13.00'de İstanbul Dolmabahçe'de gerçekleşti.

Albayrak: Toplantı verimli geçti

Berat Albayrak, toplantı sonrasında sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, toplantının ekonomi alanında hayata geçirilmesi gereken politikalara ilişkin olduğunu ve verimli geçtiğini dile getirdi. 

Albayrak, "Bu gibi toplantıları düzenli hale getirerek her kesimden alacağımız katkılar ile yol haritamızı ortaya çıkaracağız" diye konuştu.

Kaynak:Dünya Gazetesi

Yorumlar

TSO'da İSTİFA

23 Temmuz 2018 Pazartesi 16:34

TSO'da İSTİFA

TSO'da İSTİFA

TSO'da İSTİFA
KDZ. Ereğli Eski TSO baskanı rahmetli Yaşar TETİKER ile birlikte daha önce görev yapmiş olan (Oket Emlak Hakkı Demirçin'nin) eşi Sibel Demirçin bu sefer başkan adayı olan Sertan Yalçinla birlikte seçim çalişmalarına katılmıştır. Sertan Yalçın grubunu'nun başkan adayı seçilmemesinden dolayı,durumdan rahatsız olmuştur.
Aslan Keleş'in TSO başkanı olması nedeniyle bu yönetimle çalişmak istemediği için mazeret belirterek TSO üyeliğinden istifa etmiştir. Yerine yedekten Şen Telekomdan Numan Şen'in yönetime davet edileceği bekleniyor.

Yorumlar