"DAHA YENİ BAŞLIYORUZ"

8 Ağustos 2018 Çarşamba 21:35

"DAHA YENİ BAŞLIYORUZ"

12 Ağustos'da gerçekleşecek olan 2. Olağanüstü Seçimli Kurultayın ana sloganı "Daha yeni başlıyoruz." olarak belirtildi.

12 Ağustos'da gerçekleşecek olan 2. Olağanüstü Seçimli Kurultayın ana sloganı "Daha yeni başlıyoruz." olarak belirtildi.

İYİ Parti'de teknik komisyon çalışmalarında sona gelindi. Genel Başkan Meral Akşener'in tek aday gösterileceği kurultayın ana sloganı "Daha yeni başlıyoruz." olarak belirlendi.

Kurultayda özellikle parti ve ülke içinde demokrasi vurgusu yapılması planlanıyor. Kurultayda aynı zamanda yanlışlaradikkat çekilerek yapılması gerekenler anlatılacak.

1124 delege oy kullanacak

Genel başkan ve parti organlarının seçileceği kurultayda, 1124 delege oy kullanacak. Kurultayda genel başkan seçiminin yanı sıra 80 üyeden oluşan Genel İdare Kurulu ile 10 üyeden oluşan Merkez Disiplin Kurulu belirlenecek.

Yorumlar

İmza tartışmasına noktayı Yargıtay’ın verdiği karar koyacak

31 Temmuz 2018 Salı 12:53

İmza tartışmasına noktayı Yargıtay’ın verdiği karar koyacak

CHP'de kurultay sürecinde imza tartışmasıyla ilgili Yargıtay'ın verdiği karar çok konuşulacak.

CHP’de yaşanan Olağanüstü Kurultayı toplama sürecinde 632 delegenin ıslak imzasını Muharrem İnce’nin ofisine teslim ettiği kurultay için yeterli imzanın toplandığı belirtildi.

İmza veren delegelerde ilgili bir tartışma CHP kulislerinde konuşulmaya başladı. CHP kulislerinde konuşulan bir iddiaya göre bazı delegelerin imzalarını çekeceği iddia edildi.

YARGITAY‘DAN TARTIŞMAYI BİTİRECEK KARAR

Gerçek Gündem’in edindiği bilgiye göre ‘imza çekme’ tartışmasıyla ilgili Yargıtay’ın 2007 yılında bir karar verdiği ortaya çıktı. Yargıtay’ın kararına göre olağanüstü kurultay sürecinde notere gidip imza veren delegenin 15 günlük süre içerisinde imzasını çekse bile çekme işleminin geçerliliği olmadığına hükmetti. Böylece olağan üstü kurultay sürecinde imza veren delegenin imzasını çekse bile imzasının geçerli olduğu Yargıtay kararıyla onanmış oldu.

YEREL MAHKEMEDEN İMZA KARARI: KONGRE TOPLANSIN

Gaziantep 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 2006/285 Esas Numaralı CHP ile ilgili kararında şöyle denildi:

“Kongre üyelerinin olağanüstü kongre talep hakları yenilik doğurucu bir haktır ve kullanıldığı an hüküm ifade etmesi gerekir. Sonradan bu haktan vazgeçmek önceden oluşan hukuki durumu ve prosedürü ortadan kaldırmaz, dolayısıyla olağan üstü kongre toplanması için imza verenlerin sayısı salt çoğunluğu geçmekte yani 235’i bulmakla artık muhatap yönetimin bu isteme cevap vermesi gerekmektedir. Bilahare istemde bulunanların imzalarını geri çekmeleri önceden ortaya çıkan bu gerekliliği bertaraf etmez, bu nedenle salt çoğunluğun 204 olduğu kabul edildiğinde kongre istemi ile talepte bulunanların sayısı 235 olmakla toplantının yapılması ve davanın kabulü gerektiğinden aşağıdaki gibi karar vermek gereği vicdani kanaat olarak oluşmuştur” denilerek davanın kabulüne karar verdi. Daha sonra ise parti üyelerinden 3 ismi CHP Olağanüstü kongresini toplamak üzere görevlendirdi.

YARGITAY DA ONADI

Yerel mahkemenin bu kararı daha sonra Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi de Esas numarası 2007/13241, 2007/14000 karar numarası ile yerel mahkemenin verdiği kararı onayarak olağanüstü kurultay sürecinde notere gidip imza veren delegenin 15 günlük süre içerisinde imzasını çekse bile çekme işleminin geçerliliği olmadığına hükmetti.

kaynak:Halk Haber

 

Yorumlar

Akşener'den kurultay açıklaması

31 Temmuz 2018 Salı 12:45

Akşener'den kurultay açıklaması

Akşener'den kurultay açıklaması

Akşener'den kurultay açıklaması

Akşener, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda yapılacak kurultayla ilgili, "Bu süreçte yanımda yer alan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Demokratik bir parti olarak, yerel seçimlerden çok daha güçlenerek çıkmak hedefiyle 12 Ağustos’ta Kurultayımızı toplayacağız." ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Twitter hesabından 12 Ağustos'ta yapılacak kurultay ile ilgili tweet paylaştı.

Akşener paylaşımda, "Bu süreçte yanımda yer alan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 
Demokratik bir parti olarak, yerel seçimlerden çok daha güçlenerek çıkmak hedefiyle 12 Ağustos’ta Kurultayımızı toplayacağız. İnşallah her şey memleketimiz ve milletimiz için iyi olacak!" ifadelerini kullandı.

Bu süreçte yanımda yer alan tüm arkadaşlarıma teşekkürediyorum. Demokratik bir parti olarak, yerel seçimlerden çok daha güçlenerek çıkmak hedefiyle 12 Ağustos’ta Kurultayımızı toplayacağız. İnşallah her şey memleketimiz ve milletimiz için iyi olacak!

 

kaynak:dünya gazetesi

Yorumlar

CHP’DEN İSTİFA ETTİ

20 Temmuz 2018 Cuma 11:38

CHP’DEN İSTİFA ETTİ

CHP’DEN İSTİFA ETTİ

CHP’DEN İSTİFA ETTİ
Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Cumhuriyet Halk Partisinden 24 Haziran seçimlerinde Milletvekili aday adayı olan Sinan Durdu’nun istifa ettiği öğrenildi.
Cumhuriyet Halk Partisi’nden bu güne kadar Milletvekili aday adaylığı, İl Genel meclis üyeliği aday adaylığı, belediye meclis üyeliği adaylıklarında ön plana çıkan Kasap Sinan Durdu’nun partisinden istifa ettiği öğrenildi.
Son seçimlerde partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nden Milletvekilliği için aday adaylığını açıklayan Sinan Durdu’nun Genel Merkeze giderek istifasını bizzat teslim ettiği öğrenildi.
15 TEMMUZ DEMOKRASİ NÖBETİNE KATILDI…
Sinan Durdu, istifasının ardından ilçede düzenlenen 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklere katıldı.
Etkinliklere katılan Ak Parti Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar ile samimi sohbet eden Durdu’nun Ak Parti’ye geçebileceği iddia edildi.
İSTİFASI SORULDU
Diğer yandan basın mensuplarının istifası ile ilgili olarak soruya Durdu ilerleyen günlerde gerekli açıklamayı yapacağını ifade etti.

Yorumlar

Taşkın adaylığını açıkladı…

19 Temmuz 2018 Perşembe 20:31

Taşkın adaylığını açıkladı…

Taşkın adaylığını açıkladı…

Taşkın adaylığını açıkladı…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Pazarcılar ve esnaf Odası başkanı Fehmi Taşkın’ın Uzunmehmet Mahalle muhtarlığına aday olacağı öğrenildi.

Ereğli’ de uzun yıllardır Pazar yerinde esnaflık yapan ve Pazarcılar Odasında 3 dönemdir başkan yardımcılığı yapan ve iki dönemdir de Pazarcılar odası başkanlığı görevini yürüten Fehmi Taşkın’ın Uzunmehmet Mahallesi Muhtarlığı için adaylığını koyacağı öğrenildi. Konuyla ilgili olarak ulaştığımız Pazarcılar ve esnaf odası Başkanı Fehmi Taşkın “Yaklaşan yerel seçimler öncesinde mahalle halkı ve çevremizde ki dostlarımızdan bu şekilde bir talep aldık. Muhtar adayı olmam konusunda teveccüh gösteriyorlar. Elbette ki mahallemiz için en güzelini yapmak isterim. Muhtar adaylığı konusunda da ailem ile görüşerek aday olma kararını aldım. Mahallemize ve ilçemize hayırlı olur inşallah” dedi.

Yorumlar